Wednesday, January 19, 2011

Calculating & Comparing Rates

Always post as "anonymous"

Rem: First name, last initial

Find the Unit Rate

1. 24 water bottles for $3.99
2. 6 bagels for $2.95
3. 64oz steak for $24.95
4. 2 liter soda for $1.99

Compare Rates (which is the better deal)

5. 8 rolls for $2.98 or 12 rolls for $4.00
6. 48 oz. Orange Juice for $3.00 or 64 oz Orange Juice for $5.00
7. 5 pounds of potatoes for $2.09 or 10 lbs for $3.99
8. 5 CD's for $30.00 or 2 CD's for $12.00

Monday, January 10, 2011

Ratios, Unit Rates & Review

Rem: First name, last initial

l.)Write the ratio in simplest form, then write in two other ways.
28 to 10
63 to 3

2.)Find the Unit Rate (Rem: unit = 1)
24 muffins to $15

3.)Tell if the ratios are equivalent (simplify & use cross-products)

9:6 = 28:14

4.)Solve the following proportions (Rem: rewrite in fraction form, then solve for x)

5 to 6 = x to 30

24:16 = x:48

3 to 5 = x to 55

18:27 = x:9

5.) Find the greatest common factor(GCF) for:

12 and 36

72 and 63

6.) Find the least common multiple (LCM) for:

8 and 12

7 and 15

Monday, January 3, 2011

Comparing Whole Numbers

1.) What is the value of 8 in the number 8,432,599?

Compare using >, <, or =

2.) 748,125 ____ 748,624

3.) 6,522,783 ____ 6,524,720

Order the numbers least to greatest.
4.) 1,625 ; 625 ; 1,624 ; 2,625

5.) 281,340 ; 280,403 ; 208,430

6.) What is a whole number?
a. A number with a decimal point
b. A number without a decimal point
c. A number between 0 and 1
d. A number less than 0

7.) What is place value?
a. A whole number
b. A fraction
c. Names the place the number holds
d. A number written in expanded form

8.) The following table shows the population of four Pennsylvania cities in 2007.
Order the cities from greatest to least.

Allentown 107,294
Wilkes-Barre 41,288
Scranton 108,194
Hazelton 81,298

For the following numbers write the digit found in the given place.


9.) 9,105,328
ten thousands ___ Millions ___ Tens ___

10.) 11,213,476
ten million ___ hundred thousand ___ ones ___

Monday, May 3, 2010

Review 3

Rem: First Name, last initial

Multiply & Divide

1. -12 x 7
2. 15 x 3
3. 55 x (-2)
4. -17 x 5
5. 20 x 5

6. 45 / 9
7. 96 / -8
8. 100 / -5
9.-250 / 50
10. 75 / -15

Write three ratios that are equal to 16:4

Monday, April 26, 2010

Review 2

ReM: first initial, last name

Subtracting Integers

1. 3 - 6
2. -3 - 6
3. -10 - 5
4. 25 - (-10)
5. -15 - (-15)

Adding Integers

6. -12 + (-8)
7. 32 + 16
8. -22 + 6
9. -17 + -12
10. 64 + -15

Multiplying Integers

11. 4 x (-12)
12. 5 x 10
13. -11 x 3
14. -3 x (-8)
15. -9 x 8

Monday, April 19, 2010

Review 1

Rem: first initial, last name

Multiple Choice

Add & Subtract

1. 15 + (-9) =
a. 24
b. 6
c. -6
d. -24

2. 6 - (-1) =
a. 7
b. 5
c. -5
d. -7

3. -22 + 18 =
a. 4
b. -4
c. 40
d. -40

4. -7 - 1 =
a. -8
b. 8
c. -6
d. 6

5. 25 + (-10) =
a. -15
b. -35
c. 35
d. 15

Multiply

6. 6 x (-4) =
a. -24
b. -2
c. 2
d. 24

7. -12 x 3 =
a. 36
b. -36
c. 15
d. -24

8. 7 x (-7) =
a. -14
b. 49
c. -49
d. 14

Solve:
9. Harry chose a number, divided by 2, multiplied by 3,
then added 7. The result was 19. What was Harry's number?


10. Terrell spent $23.45 on books, $1.09 on pens. How much
money did he spend altogether?

Tuesday, April 6, 2010

PSSA Rev. 5

Rem: First name, Last initial

Multiple Choice

1. Find the mean, median, mode, and range of the following data:
Hourly wages: $6,$6,$6,$8,$9,$9,$10,$12,$13,$15,$16

A.10,9.7.10
B.9,8,7,10
C.10,9,6,10
D.9,10,6,10

2. Joe randomly selects a puzzle piece from the following:
15-red,12-blue,10-yellow,7-orange,6-green
What is the probability of choosing green?

A.1:50
B.3:25
C.3:50
D.3:22

Convert the following weights.

Key:16 ounces (oz) = 1 pound(lb.)
2000 lb.= 1 ton(T)

3. 72oz = ______lb
4. 4 lb = ______oz
5. 2 T = ______lb

*The metric system is based on 10,100,1000 (just move the decimal point).
Key: 1 milligram (mg) = 0.001gram (g)
1 kilogram (kg) = 1,000 g
1,000 kg = 1 metric ton (t)

6. 0.32 kg = _______g
7. 0.28 g = _______mg
8. 10,000 kg = _______t

Compare the amounts. (<,>,=)

9. 1 lb ____ 14 oz
10. 100mg ____ 1g